Сталий розвиток і гендерна рівність: чому ESG важливий для енергетичних компаній
Щороку дедалі більше великих корпорацій обговорюють впровадження нефінансової звітності, зокрема дотримання екологічних, соціальних та управлінських складових, що стає важливим аспектом ведення бізнесу. У сучасному корпоративному середовищі терміни ESG (Environmental, Social, and Governance) та CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) набувають популярності, але важливо розуміти, що вони означають, чим відрізняються і як впливають на бізнес.
Спочатку розгляньмо, чим відрізняються ці дві концепції. ESG та CSRD тісно пов'язані між собою, але відіграють різні ролі в корпоративному світі. Принцип ESG виник як спосіб для компаній добровільно розглядати та звітувати про свої етичні практики та практики сталого розвитку. Це дало бізнесу основу для покращення впливу на навколишнє середовище, справедливого ставлення до працівників та забезпечення прозорого управління.
CSRD «робить» принципи ESG обов'язковими. Цей підхід трансформує бажані цілі ESG у конкретні, юридично обов'язкові правила, які вимагають детальних та перевірених звітів про практику сталого розвитку компанії. У той час як ESG надає ключові настанови, CSRD забезпечує їх дотримання, гарантуючи, що компанії в ЄС дотримуються суворих стандартів звітності.
Отже, ESG є основою для етичної корпоративної поведінки, а CSRD —регуляторною директивою, яка зобов'язує дотримуватися цих принципів у Європейському Союзі.
Абревіатура «ESG» (екологічна, соціальна та управлінська відповідальність) вперше з'явилася у звіті 2004 року, підготовленому на прохання Генерального секретаря ООН Кофі Аннана. Після ініціатив з корпоративної соціальної відповідальності 2000-х років, ESG більш комплексно охоплює сучасні проблеми, з якими стикаються компанії та акціонери. З кінця 2010-х років ця концепція набула популярності, поширилася на різні корпоративні сфери та спричинила зростання кількості рейтингових агентств, що оцінюють ESG-показники компаній.
Три «кити» ESG
Частина того, що зробило ESG таким ефективним інструментом для осмислення та вимірювання корпоративної поведінки та етики — і, можливо, кращою концепцією, ніж розпливчаста, розмита «корпоративна соціальна відповідальність», яка їй передувала, — це те, наскільки специфічний і конкретний цей термін. ESG складається з трьох « китів» у назві, і кожна з цих категорій містить кілька взаємопов'язаних ідеалів та цілей. Завдяки чіткості та прямолінійності абревіатури, компанії, зацікавлені у дотриманні принципів ESG, інвестори, які прагнуть ретельно перевіряти етичну доброчесність бізнесу, та всі інші зацікавлені сторони можуть використовувати систему ESG як чітку дорожню карту для досягнення своїх цілей.
ESG: екологічна складова
Перша буква в ESG означає, як дії компанії впливають на довкілля та планету в цілому. Традиційно сюди входять такі показники, як споживання енергії, викиди парникових газів, вуглецевий слід, екологічний вплив на дику природу та втрата біорізноманіття (катастрофічний розвиток подій, який відбувається паралельно зі зміною клімату, але не отримує навіть частки тих самих дій чи уваги). Крім того, багато директив ESG вимагають від корпорацій розробляти та впроваджувати стратегію щодо зміни клімату, яка може включати цілі з декарбонізації, адаптації до клімату та зменшення ризиків.
ESG: соціальна складова
Соціальна складова ESG охоплює питання, пов'язані з тим, як корпорація ставиться до людей. Це стосується не лише її власних працівників, але й тих, хто перебуває в її більшій сфері впливу. Цей компонент охоплює питання компенсації, як-от справедлива оплата праці та прожитковий мінімум, стандарти безпеки на робочому місці, а також трудові практики, які відкидають примусову працю, дитячу працю й експлуатацію в усіх її різноманітних проявах. Він також встановлює відповідальність компаній за культивування етичних звичок пошуку постачальників та активну, наполегливу роль у підтримці відповідального ланцюга постачання.
ESG: складова управління
Третій компонент, управління, є, мабуть, найбільш неоднозначним і найменш обговорюваним з трьох літер ESG. Управління часто відходить на другий план порівняно з більш нагальними питаннями захисту довкілля та справедливого і рівного ставлення до працівників та інших учасників ланцюга постачання. Але третя буква цієї концепції має величезне значення, оскільки вона означає, як корпорація управляє собою. Це включає в себе внутрішній контроль та запобіжні заходи, заходи з дотримання законодавства, а також ступінь прозорості, відповідальності та законності у сфері оподаткування та бухгалтерського обліку. Належне корпоративне управління уникає або іншим чином викорінює неетичні ділові практики, як-от хабарництво, корупція та корпоративні зловживання.
Сьогодні ESG є основою для законних, юридично обов'язкових правил. Ця трансформація втілена в новому масштабному наборі нормативних актів Європейського Союзу — Директиві про корпоративну звітність зі сталого розвитку (CSRD).
Що таке Директива про корпоративну звітність зі сталого розвитку (CSRD)?
Європейський Союз опублікував початкову пропозицію щодо Директиви про корпоративну звітність зі сталого розвитку (CSRD) у квітні 2021 року як наступницю Директиви про нефінансову звітність (NFRD), і вона набула чинності 5 січня 2023 року. CSRD замінює NFRD, встановлюючи більш амбітні вимоги до звітності, щоб підвищити прозорість у корпоративному секторі та забезпечити доступ до інформації про вплив корпорацій у сфері ESG. Основна мета регламенту — підняти звітність з ESG до рівня фінансової звітності, сприяючи переходу до економіки сталого розвитку. Нові вимоги включають Європейські стандарти звітності зі сталого розвитку (ESRS), що охоплюють 12 категорій, які визначають, яку інформацію компанії повинні розкривати, допомагаючи продемонструвати свої зусилля у виконанні цілей «зеленої» угоди ЄС.
Що таке стандарти CSRD?
Стандарти розділені на чотири категорії, які безпосередньо посилаються на структуру, що стала основою для CSRD: екологічні, соціальні, управлінські та «міжгалузеві». Ці категорії включають вимоги до розкриття інформації, які є одночасно широкими та деталізованими, охоплюючи весь спектр питань, пов'язаних з цими трьома китами. Компанії повинні будуть звітувати про все — від точних вимірювань свого впливу на довкілля до трудових практик у відповідному ланцюгу постачання.
Які компанії повинні відповідати вимогам CSRD?
ЄС розділив компанії, які підпадають під дію CSRD, на чотири основні групи:Які часові рамки звітності CSRD?
Вимоги до звітності ESG за директивою CSRD запроваджуються поступово і будуть впроваджуватись протягом кількох років. Європейська Рада, Європейський Парламент та Європейська Комісія визначили графік дотримання цих вимог у нещодавньому законодавчому плані. Станом на квітень 2024 року ЄС ухвалив рішення про дворічну відстрочку для компаній, що мають штаб-квартири за межами ЄС, а також для деяких галузей.Детальніше ознайомитись із Директивою CSRD можна пройшовши курс.
Досвід українських енергетичних підприємств
З кожним роком зростає потреба у введенні ESG принципів у корпоративне управління енергетичних підприємств. Зокрема, це стосується соціальної складової та забезпечення гендерної рівності серед працівників. Проаналізуймо стан впровадження цього показника на українському енергетичному ринку за відкритими джерелами інформації.
Так, Група ДТЕК у 2020 році почала реалізацію нової довгострокової стратегії розвитку, яка базується на Цілях сталого розвитку ООН та декларує відповідність принципам ESG. Зусилля Групи ДТЕК у сфері сталого розвитку спрямовані на зменшення впливу на довкілля та раціональне використання ресурсів, підвищення промислової безпеки та збереження здоров'я персоналу, етичне ведення бізнесу та дотримання антикорупційних стандартів, відкритий діалог з суспільством і працівниками. Такий підхід застосовується по всьому ланцюжку створення цінностей і на всіх рівнях управління бізнесом: компанії та підприємства Групи ДТЕК у своїй діяльності керуються ESG‐стратегією та Політикою SCM в галузі сталого розвитку (ESG-ЗВІТ 2020).
Однією з Цілей сталого розвитку ООН, яку впроваджує Група ДТЕК, є гендерна рівність. Так, серед головних зобов'язань Групи ДТЕК — надання рівних можливостей всім співробітникам для розкриття їх повного потенціалу та сприяння розвитку кар'єри незалежно від гендерної приналежності.
Крім того, відстежується представленість жінок у керівництві різного рівня та рівність винагороди між чоловіками та жінками. Також значна частка жінок представлена серед спеціалістів та робітників. Спільно з українськими та міжнародними бізнесами Група ДТЕК стала частиною ініціатив, спрямованих на просування принципів безбар'єрності, задля забезпечення рівних прав і можливостей у доступі до роботи, сервісів та послуг соціальним групам, які зазнали на собі вплив обмежень, пов'язаних з інвалідністю, віком, статтю та іншими аспектами (рис.1).
НЕК «Укренерго» у своїй діяльності стало впроваджує принципи корпоративної та соціальної відповідальності (КСВ). У межах КСВ було розроблено та впроваджено гендерну політику, згідно з якою гендерна рівність є невід'ємною складовою корпоративної соціальної відповідальності Укренерго.
Основними завданнями у цьому напрямі є впровадження процедур щодо ґендерної, вікової різноманітності та диверсифікації за національністю та їх імплементація до процесу підбору персоналу, зокрема збільшення представництва жінок на керівних посадах різного рівня. Досягнення гендерного балансу та забезпечення рівних можливостей є складовою розвитку системи управління персоналом. Жінки постійно є членами як директорату, так і Правління компанії.
Починаючи з 2019 р. в Укренерго було проведено комплекс заходів:
Також компанія сприяє досягненню паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства та забезпеченню рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Детальніше про це за посиланням.
Зростання популярності принципів ESG серед компаній свідчить про усвідомлення важливості сталого розвитку та гендерної рівності в бізнесі. Хоча практика ESG-звітності ще не є обов'язковою, компанії, що вже запровадили такі підходи, демонструють позитивні результати, створюючи сприятливі умови для всіх працівників і збільшуючи частку жінок на керівних посадах. На сьогодні серед компаній, які формують звітність за принципами ESG, переважають підприємства важкої промисловості, проте очікується, що з часом до них приєднаються представники й інших секторів економіки. Це дасть змогу забезпечити більш прозорий і сталий підхід до ведення бізнесу, підвищуючи конкурентоспроможність та соціальну відповідальність компаній.
ВАЖЛИВО:
18 жовтня 2024 р. Кабінет Міністрів України схвалив Стратегію запровадження підприємствами звітності із сталого розвитку. Зокрема, ця Стратегія визначає напрями формування та реалізації державної політики у сфері звітування із сталого розвитку підприємств на основі єдиних методологічних засад, прийнятих у державах-членах ЄС. На сьогодні в Україні не імплементовано відповідні акти ЄС щодо звітування зі сталого розвитку, що перешкоджає виконанню зобов'язань України для набуття повноправного членства в ЄС. Метою цієї Стратегії є запровадження подання звітності зі сталого розвитку в Україні до 2030 року, що забезпечить адаптацію національного законодавства до законодавства ЄС, сприятиме доступу українських підприємств до міжнародних ринків капіталу та залученню іноземних інвестицій. Реалізація цієї Стратегії здійснюється шляхом досягнення двох стратегічних цілей в частині звітування підприємств зі сталого розвитку й аудиту такої звітності. Стратегічна ціль 1. Запровадження в Україні складення згідно з Європейськими стандартами звітності із сталого розвитку (ESRS), подання та оприлюднення підприємствами звітності із сталого розвитку; Стратегічна ціль 2. Запровадження в Україні процедур проведення аудиту звітності підприємств із сталого розвитку та ефективного механізму здійснення контролю за якістю надання аудиторських послуг
Авторка:
Марія Лопушанська, членкиня Жіночого енергетичного клубу, Голова комітету ОВД і СЕО Асоціації професіоналів довкілля «PAEW», екологиня енергетичного підприємства.
Публікацію підготовлено за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна.